Film č.1

Všechny země bývalého SSSR mají rozchod kolejí širší, než zbytek světa. Desítky let trvající problém různého rozchodu kolejí se řeší různě. Známá je například širokorozchodná trať na Slovensku atd. My jsme cestovali přes Polsko, nikoliv proto, že je to blíže (to není), ale proto, že Slovensko a Ukrajina vedou jakýsi spor a tudíž je nutno Slovensko při cestě na Ukrajinu objíždět. Takže na problém různého rozchodu tratí jsme narazili až na Polsko-Ukrajinských hranicích. Rozdíl rozchodů kolejí není veliký, činí cca 10cm, ukrajinské vagóny se s tímto údajně umí vypořádat. Moje představa, že se kdesi stiskne nějaký čudlík a kola prostě popolezou každé o cca 4cm, se ukázala lichá. Jednalo se o výměnu celých podvozků, operace připomínala spíš generálku než nějaký jednoduchý zásah. Ale cestující nebyli nuceni vystupovat, podvozky byly odpojeny, vyšroubováno asi tisíc šroubů a rozpojeno deset kardanových hřídelů, vagón na čtyřech velkých heverech zdvižen, podvozky odtaženy a přivlečeny jiné. Potom se vše uvedlo do původního stavu . Výměna spřáhla je také zajímavá, u nás používáme systém nárazníků a hákového spřáhla, který musel být také vyměněn za robustní pevná spřáhla, která nárazníky nepoužívají, všechny síly včetně tlačných se přenáší tímto spřáhlem. Následující fotografie vše dokumentují.

Podvozky, jeden ze čtyřech heverů,

 výměna spřáhla naše unesou dva lidé, ruské se přenáší pomocí otočného mechanizmu.

 SP/OK1JNL/P pózuje na vyzdviženém vagonu.

  Už máme nové spřáhlo. A shora prst před objektivem, hmm...

Čtveřice kolejí nejsou 2 páry pro různé rozchody, oba podvozky na rovné trati mohou jedou po vnějších kolejích a vnitřní slouží pouze pro přesné vedení úzkorozchodného podvozku, aby se neposunul na jednu stranu a na druhé nepropadl mezi koleje.

   

Závěr operace - vagón se spouští na nové podvozky a mechanik musí přitom cosi kamsi narafičit a přidržet a potom rychle utéct, než jej vagón rozdrtí.Pro focení za slunečného počasí jsem si pomohl bleskem, který mechanika tak vyděsil a oslepil, že k velkému pobavení kolegů se musela operace opakovat. Přežil.

  Polní den u přátel - UT/OK1JNL/P, UT3LL, UX5PS

 UT/OK1SRD/P, UT3LL,UT/OK1JNL/P

 UT/OK1JNL u zařízení UT2LL

 Charkovské hlavní náměstí, obří socha Lenina jako připomínka historie, za ním universita s radioklubem.

 Zadní část náměstí (za Leninem), budova průmyslových úřadů s nápisem "350 let města Charkov". Nápis v noci svítí, ve dne je vidět špatně. 

  V dílně Viktora, UX5PS se vyrábí transceivery Družba.

Opět náměstí..

 a malá restaurace vyzdobená komunistickými symboly jako atrakce. Pionýrské trumpety, rudá barva, busty Pavlíka Morozova, který statečně udal svého otce jako kulaka a UT/OK1SRD/P s pivem v ruce.

   a nápis pro pivaře s břichem: "Pionýr v boji za tělo buď připraven!"

V tomto podniku vyrábí různé antény, ale exkurse se nekonala, zůstalo pouze při pózování před objektivem.

  Antény radioklubu na střeše university, o jakých se může každému jen snít: 6el. quad na 20m, 5el. yagi na 40m (netrappovaná)...

 Pohled se střechy university na Charkov.

 UT/OK1JNL/P navazuje QSO

  Exkurse do památníku bitvy u Sokolova