EME 22.března 2010

 

1.jpg
Anténa připravená na příjem
signálů z kosmu

2.jpg
Anténa v akci

 

EME - Earth - Moon - Earth 
(Země-Měsíc-Země)

Tak se nazývá spojení pomocí vln odražených od povrchu Měsíce. Útlum této trasy je více, než 200dB (A.Rambousek str.52). Proto se na vysílací straně používají co nejvyšší výkony, na přijímací straně co nejcitlivější přijímače, na obou stranách potom velké směrové antény, obvykle složené z několika řad klasických nebo s použitím odrazných parabol. Takové zařízení je náročné finančně, prostorově a jeho provoz vyžaduje i určité nasazení u uživatele.

V Portoriku se nachází hora Arecibo, na jejímž úpatí je údolí, které mělo téměř parabolický profil. Přemístěním 120tis. kubíků zeminy pomocí buldozerů byl tento tvar v šedesátých letech zarovnán do tvaru části duté koule s okraji o průměru 305m (1000 stop). Na okrajích údolí byly postaveny 3 stožáry, které nesou pomocí napnutých lan ozařovač a další přístroje v ohnisku této plochy. Vychylováním této zavěšené konstrukce se provádí směrování této antény, ovšem jen v malém rozsahu. Protože však ekliptika je v Portoriku vidět po většinu času v zenitu, jsou období, kdy nad ním prochází každá planeta Sluneční soustavy. Tento největší teleskop světa, i když má nepohyblivé zrcadlo, se používá i pro další astronomické projekty, mimo jiné i pro známý SETI - Boinc (hledání mimozemských civilizací).

Dne 22.března 2010 byl použit radioamatérskou stanicí KP4AO k navazování spojení odrazem od Měsíce. Použitý výkon na frekvenci 432MHz byl 500W. Při takové sestavě už klesají nároky na vybavení na přijímací straně. Takže konkrétně: V Portoriku tento teleskop vyšle 500W signál směrem k Měsíci. V tomto případě na povrch Měsíce dopadne téměř všechen signál, neboť vyzařovací úhle teleskopu je menší, než úhel, pod kterým Měsíc vidíme. Po asi 1,3 sec. tedy dopadne na povrch Měsíce, který většinu energie pohltí a jen malou část odrazí do všech směrů. A p další půldruhé sekundě z ní malá část dopadne na mojí anténu 17el. home made DK7ZB. Směrování antény není problém - obloha je jasná, takže stačí anténu namířit přímo na Měsíc. Její vyzařovací diagram není tak ostrý, aby ji bylo třeba často přesměrovávat. Tím ale ještě signál nemá vyhráno. Výstup antény má 50ohm, ke kterému je připojen 75ohm kabel (od satelitní televize). A nakonec náš signálek dostane přes čenich ještě jednou na vstupu TCVR Icom706MKIIG, který je zase 50ohm. Samozřejmě nějaký nízkošumový předzesilovač nikde není. 

Nicméně signál dorazil a byl slyšet, pokoušet se ale s touto sestavou prorazit celosvětový pile-up s 20W na anteně je nesmysl.

Nahrávky mobilním telefonem přes mikrofon, převedené do mp3: ( 1 ), ( 2 ), ( 3 )

 

 

home






Valid HTML 4.01 Transitional