Zásuvkovač

zasuvkovac

Dostala se mi do rukou na opravu zajímavá věc. Je to panel zásuvek, které se zapínají a vypínají podle odběru té první, červeně označené. Prostě když se spotřebič v té červené zásuvce vypne, tak se vypne napájení všech ostatních zásuvek. Jenže je to nějak porouchané a nefunguje to a abych to opravil.
Takže první pokus - vygůglit si nějakou dokumentaci podle údajů na spodní straně. Jenže nikde nic. Tak si musím nakreslit schema. Součástky se musí nejdříve očíslovat, zjistit, co kam vede a potom namalovat schema. První věc - relátko má jediný kontakt a vypíná tudíž pouze jeden vodič, druhý je trvale zapnut i ve vypnutém stavu. Klidně může být vypnutý nulák a fáze jde do zásuvek dál. Tuto možnost uvažovat u pohyblivých přívodů je povinnost. Použitý operační zesilovač (OZ) LM324 je čtyřnásobný, využité jsou z nich jen tři sekce a čtvrtá je nezapojena, její vstupy neošetřeny. To je lajdáctví přímo na facku. Zařízení nemá nějaký napájecí transformátorek, je to galvanicky spojeno se sítí, ale z plastové krabice nic kovového nečouhá, co by uživatele mohlo ohrozit, no budiž. Jenže jak se získává napájecí napětí pro ten operák - přes kondenzátor 1uF jde proud na zenerky BZX83V012, 2 v sérii, tedy 24V. Jednoduchým výpočtem zjistíme, že jsou přetížené, o čemž svědčí i přičmoudlý plošňák pod nimi. Možná, kdyby tam byly místo nich 1N4742, které jsou napsané na tišťáku , tak by to bylo sice na hraně, ale vydržely by (snad). Další věc - ty zenerky mají fungovat jako první dioda Delonova zdvojovače. Jenže konstruktér by měl vědět, že zenerky přední proud nesnáší, v lepším případě se jim trvale změní Uz. To asi každý neví.
A další věc - pro pájení byl použit bezolovnatý cín, takže moje pistolová páječka ho neutaví. Nejdříve bylo nutno vyměnit diody D7 a D8, které představovaly dokonalý zkrat, zřejmě po nějakém přetížení testovací zásuvky. Potom zjištěno, že OZ nemá napájecí napětí. Takže výměna těch přetížených zenerek za silnější typy - napájení stále nejde. A proč? Protože klidový napájecí proud OZ je skoro 40mA, je tedy asi stokrát větší, než má být, což tento zdroj nedá. Nové zenerky jsou zdánlivě předimenzované, ale po smontování budou mít jen malou možnost chlazení. Takže OZ je také připálený. Naštěstí jsem při nákupu nových zenerek prozíravě přikoupil i další OZ. Takže výměna OZ, který má 14 vývodů pájených tím bezolovnatým cínem. Přidána dioda D10 paralelně k zenerkám, aby proud v propustném směru procházel jí a nikoliv zenerkami. A ošetřeny vstupy té nevyužité sekce OZ. Konečně to funguje v upraveném zapojení. Ale ani se nedivím, že tenhle "produkt" zmizel z prodeje i z internetu beze stopy.

Další poznatek:
Než ho vrátím majiteli, tak si ho užiji. Do testovací zásuvky jsem připojil televizor a do další settopbox. Funguje, ale když je televize vypnutá dálkovým ovladačem, čili je v pohotovostním režimu, bere tolik, že regulátor nesmí být vytočen na pouhých 8W, jinak nevypne. Čili odběr televize po vypnutí dálkáčem žere víc, než 8W. Přitom stolní lampička na zapnutí ani při nastavení 8W nestačí.




01.jpg
01.jpg
02.jpg
02.jpg
03.jpg
03.jpg
04.jpg
04.jpg
05.jpg
05.jpg
06.jpg
06.jpg
07.jpg
07.jpg
08.jpg
08.jpg
schema.jpg
schema.jpg
upraveneschema.jpg
upraveneschema.jpg


Valid HTML 4.01 Transitional

home