Přijímač pro stanici SAQ
(Publikováno v časopise Praktická elektronika č.10/2023 za článek jsem dostal 1785,-Kč)

Ing. Josef Šroll, Ph.D. ok1srd@qsl.net


fotka


Úvod

Speciální přijímač pro poslech švédské speciální rádiové stanice SAQ. Stanice SAQ vysílá příležitostně z Grimetonu ve Švédsku [1] na frekvenci 17,2 kHz (vlnová délka 17,4 km) a je zapsaná mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO. Pravidelně vysílá v prosinci na Štědrý den a v první neděli července na Alexanderssonův den (pohyblivé datum). Zprávy o poslechu v těchto termínech jsou potvrzovány QSL lístky. Mimo tyto dva dny občas vysílá k některým významným příležitostem, poslechy se ale v tomto případě nepotvrzují. Samozřejmě na tomto kmitočtu nelze očekávat fonický provoz, používá se klasická telegrafie jako před 100 lety.  Vlastní relace trvá cca 7 minut. Stanice byla dostavěna v r.1924. Základem vysílače je rotační měnič, tedy žádné elektronky či polovodiče. Pohon zajišťuje asynchronní motor 373 kW (podle starých, tehdy platných jednotek 500 koňských sil), který přes převodovku pohání Alexandersonův generátor (976 pólů!) o výkonu 200 kW. Toto soustrojí váží okolo 50 tun.

K tomu přísluší ještě hala další elektroniky a chladících systémů. Anténa je zavěšena na 6 ocelových věžích vysokých 127 m s příčnými rameny délky 46 m nesoucích 8 měděných vodičů. Rozteče mezi věžemi jsou 380 m. Na naší přijímací straně těžko můžeme realizovat podobnou anténu. Pokud použijeme anténu typu "dlouhý drát", musí být dlouhá alespoň 20 metrů ve výšce 7 metrů a velmi dobře izolovaná od země, její impedance na tomto kmitočtu je totiž velmi vysoká, protože asi těžko dosáhneme čtvrtvlnné délky. Mnohem lepší výsledek poskytne dále popsaná rámová anténa.

Pro příjem se dnes používají různé konvertory, selektivní milivoltmetry, programování zvukové karty v počítači a podobně. Toto je jednoúčelový přijímač právě pro tuto stanici. Jedná se o přímosměšující zapojení. V přijímači jsou použity obvody dnes již málo používané, ale stále dosažitelné, takže je to částečné retro, můj funkční vzor tohoto zapojení je z roku 2007.



Přijímač

Zapojení přijímače je na obr.1. Vstupní rezonanční obvod je tvořen cívkou o celkové indukčnosti 40 mH a otočným kondenzátorem ze starého rozhlasového přijímače (alespoň duál pro dosažení větší kapacity) doplněné pevným kondenzátorem. Dvě antiparalelně zapojené diody chrání následující obvod před napěťovými špičkami, které se mohou na tomto vysokoimpedančním vstupu naindukovat z okolních silových rozvodů. Rámovou anténu připojíme mezi dolní konec cívky a zem. Případnou dlouhodrátovou anténu připojíme přímo na tento rezonanční obvod. V tomto případě propojíme dolní konec cívky se zemí místo rámové antény. Po zesílení 10x obvodem TL072 následuje filtr 17,2 kHz viz [2]. Nedoporučuji nahrazovat U8 OP27 levnějším typem.
 Následuje vyvážený směšovač s kmitočtem 16 kHz. Ten je získán z běžného krystalu 4,096 MHz dělením obvodem MC1496. Výsledná signál má 1200 Hz a je filtrován dalším obvodem. Výsledný produkt je ještě zesílen jednoduchým zesilovačem pro malý reproduktor. U telegrafního signálu na HiFi moc nehledíme. Filtr 1200 Hz je poměrně úzký a je vhodné propustné pásmo překontrolovat pomocí signálního generátoru, případně jej doladit výměnou kondenzátorů, proto jsou tam na plošném spoji dvojice kondenzátorů pro lepší nastavování. Použité stabilizátory ve zdroji nevyžadují přídavné chladící plochy, protože proudové odběry jsou malé a za provozu výrazněji nehřejí. Přijímač je proveden na jednostranném plošném spoji 112 x 150 mm obr.2 a obr.3. Ladící otočný kondenzátor je mimo desku plošného spoje.

Rámová anténa


I malá rámová anténa poskytuje na tomto kmitočtu větší signál než anténa dlouhodrátová. Pro tento účel byla vytvořena velice jednoduše: prostě 10 metrů desetižilového kabelu AWG28 se přichytí třeba na oknech kolem záclon, na konce kabelu se přicvaknou konektory PFL10 a na propojovací destičce vybereme vhodnou kombinaci propojení žil kabelu poskytující nejlepší příjem. A máme tak rámovou anténu o ploše několika metrů čtverečních. Rovina plochy by měla mířit na sever (do Švédska). Po skončení relace prostě kabel svineme a uložíme do krabice pro další vysílání stanice SAQ. Počet závitů této rámové antény volíme výběrem dvojice konektorů na propojovací destičce 65 x 45 mm. Možnosti jsou 1-2-5-10 závitů. Připomínám, že tato anténa není vhodná pro vyšší kmitočtová pásma, například radioamatérská. ,


Závěr

Stanice SAQ cca půl hodiny před vlastním vysíláním roztáčí své soustrojí a začíná vysílat řadu písmen V a svůj volací znak. Současně probíhá živý přenos dění na stanici po internetu. Zprávy o poslechu vysílání můžeme stanici SAQ předat různými způsoby, nejjednodušší je vyplnit formulář na webu stanice SAQ.




Schema
Rozpiska
Plošné spoje a rozložení coučástek
Výrobní­ podklady
Pár fotek


Odkazy
[1] https://alexander.n.se/en/
[2] http://sroll.net/ok1srd/technika/filtr/index.html

Videa: 2.7.2023


Dodatky (vymazlenej)


Home

Valid HTML 4.01 Transitional